Jobcapital
Szolgáltatások
A pszichoszociális kockázatértékelés olyan lényeges tényezőket mér fel, amelyek befolyásolják a munkavállalókat munkahelyi környezetükben. Ezek a kockázatok stresszt, fizikai és mentális megbetegedéseket, sőt munkabaleseteket is eredményezhetnek.
Ezzel a felismeréssel a munkáltatók és vezetők lehetőséget kapnak arra, hogy hatékony intézkedéseket hozzanak a kockázatok csökkentése és a pozitív munkahelyi légkör megteremtése érdekében.
A pszichoszociális kockázatértékelés kulcsszerepet játszik abban, hogy megfelelően kezeljük az alkalmazottakat érintő kockázatokat, és elősegítse a biztonságos és kiegyensúlyozott munkakörnyezet kialakítását. Így az alkalmazottak elégedettebbek és egészségesebbek lehetnek, ami hozzájárulhat a vállalkozás sikerességéhez és hosszú távú fejlődéséhez. A pszichoszociális kockázatértékelés egy olyan stratégia, amelyet minden vállalkozásnak érdemes komolyan vennie, hogy gondoskodjon munkavállalók jóllétéről és a cég hosszú távú sikeréről.
Pszichoszociális kockázatok lehetnek akár:
-időnyomás,
-túlóra,
-kontrollhiány a munkavégzés során,
-érzelmi terhelés,
-vezetői és munkatársi támogatás hiánya,
-a munkahelyen megjelenő bántalmazás, erőszak és diszkrimináció.
Az Európai Unió több országához hasonlóan, törvényi előírások vonatkoznak a munkahelyi pszichoszociális kockázatok felmérésére, megelőzésére és kezelésére Magyarországon is. Magyarországon a Munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII törvény 2008 január 1-jei módosítása emelte a törvényi szabályozás szintjére a munkahelyi stresszt, kiemelve, hogy a munkáltató kötelessége a pszichoszociális kockázatok felmérése és csökkentése.
A módosítás értelmében a munkáltató a kockázatértékelést és az azokat megelőző intézkedések meghatározását eltérő jogszabályi rendelkezés hiányában – a tevékenység megkezdése előtt, azt követően indokolt esetben, de legalább három évente köteles elvégezni.
Az ország egyik legtöbb kockázatértékelését végző pszichológus szakembere, a pszichoszociális kockázatértékelés során alaposan megvizsgálja a munkahelyi körülményeket és az alkalmazottakat érintő tényezőket. Az adatgyűjtés és elemzés alapján azonosítja a potenciális kockázatokat és kiemeli azokat a területeket, ahol fejlesztésekre, odafigyelésre, cselekvésre van szükség.
A megkeresést követően, egy kérdőívre kapott válaszok alapján összeállítjuk a vállalkozásodhoz leginkább szükséges szolgáltatás, szolgáltatás csomagot. Itt tudunk segíteni a kockázatértékelés elvégzésében, de ha igény van rá, akkor a folyamatos monitoringban és visszamérésekben is.
A leszerződött szolgáltatási csomag szerint előkészítjük a felmérést. Elengedhetetlen, hogy a kockázatértékelés tűpontos legyen, hiszen csak így lehet kimutatni a valós helyzetet és a megoldás is így lesz eredményes. Mivel nincs két egyforma vállalkozás ezért minden esetben cégre szabott felmérést állítunk össze.
Szakértőnk abban is támogatást nyújt, hogy miként érdemes a kollégákat a felmérés kitöltésére megkérni. Kiemelten fontos, hogy a cég munkatársai tisztában legyenek a felmérés céljával és őszinte válaszokat adjanak.
A felmérésre kapott válaszok alapján szakértőnk 2 héten belül elkészíti a cégre szabott és törvényileg is teljesen szabályos pszichoszociális kockázatértékelést.
A kockázatértékelés kiértékelését követően a cégre és a cég munkatársaira szabott javaslatot dolgozunk ki a felméréssel feltárt kockázatokra. A feltárt kockázatokat nem elég ismerni, hanem megfelelő módon kell kezelni is azokat.
A pszichoszociális kockázatértékelést és a hozzá kapcsolódó akciótervet dokumentáljuk, majd ismertetjük. Pontosan fog látszódni, hogy milyen intézkedésekre van szükség ahhoz, hogy stresszmentesebb, eredményesebb legyen a cég.
Ha nem csak a kockázatértékelésben és a javaslatok kidolgozásában kapunk lehetőséget az együttműködésre, akkor az akciótervben lévő feladatokra is támogatást tudunk nyújtani.
Az akciótervben foglaltak elvégzését követően segítünk figyelemmel kísérni az eredményeket és HR tanácsadóként lehetőség van a folyamatos együttműködésre is. Ez a cég mozgatórugóiban, a munkatársakban is nagyobb elégedettséget és elköteleződést fog kiváltani.