toxikus főnök

Hogyan ismerd fel az állásinterjún, hogy toxikus a leendő főnököd?

Az állásinterjú nemcsak arra szolgál, hogy a munkaadó megismerjenek téged, hanem arra is, hogy te is képet alkothass a leendő munkahelyedről és főnöködről. Ha mérgező vezetővel van dolgunk, az számos negatív hatást eredményezhet: nő a munkával járó stressz és a kiégés esélye, a munka és a magánélet közötti egyensúly felborulhat, csökken az elégedettség és a boldogság, nő a fluktuáció – az ilyen és ehhez hasonló okok miatt fontos, hogy már az állásinterjún felismerjük: az interjúztatónk toxikus főnök.

A toxikus főnök jelei

A verbális és nonverbális jelek fognak segíteni abban, hogy megismerd és megértsd a leendő felettesed kommunikációját. Intő jel lehet, ha:

  • Folyamatosan megszakít: ez annak a jele, hogy nem tiszteli kellőképpen a mondandódat, ez pedig problémát jelenthet a jövőbeni munkakapcsolatotok során is.
  • Érdektelen stílust alkalmaz veled szemben: alacsonyabb rendűnek érez, nem ismeri el a szakmai múltad és tudásod.
  • Kérdések elhárítása: ha nem válaszol egyenesen a kérdéseidre, vagy elkerüli a konkrét válaszokat, az jelezheti, hogy valamit el akar titkolni a munkakörnyezettel kapcsolatban.
  • Nem konkrét: kérdéseit nem egyenesen teszi fel, inkább célozgat.
  • Túlzott dicséret: ha a vezető túlzottan dicséri a céget vagy magát, ez gyanús lehet, mert előfordulhat, hogy valós problémákat próbál elfedni.
  • Szemkontaktus hiánya: ha nem tartja a szemkontaktust, az azt jelezheti, hogy nem őszinte vagy nem érdekli az interjú.
  • Órára való pillantgatás: amikor gyakran néz az órájára vagy a telefonjára, az azt mutathatja, hogy türelmetlen vagy nem érdekli igazán a beszélgetés.
  • Negatív megnyilvánulások: hibáztatja a korábbi kollégákat, a kérdésekre negatív, védekező, akár ellenséges válaszokat ad.
  • Rossz légkör: feszült és rideg atmoszférát teremt maga körül – ez leginkább akkor szembetűnő, ha más is tartózkodik bent az interjún.
  • Csak a munka: ha nem esik szó másról az interjún, csak az elvárásokról, és nem mesél a csapatról, az intő jel lehet.

Kérdések, amiket érdemes feltenni

Az állásinterjú során nemcsak neked tesznek fel kérdéseket, hanem neked is lehetőséged van kérdezni. Ez nemcsak azt mutatja, hogy érdeklődsz a pozíció iránt, hanem segíthet megismerni a vállalati kultúrát és a leendő főnök vezetési stílusát is.

Pár kérdés, amit mindenképp tegyél fel:

  1. Hogyan jellemezné a vállalat kultúráját? Milyen értékek és normák állnak a központjában?
  2. Milyen személyiségű és kompetenciájú emberek boldogulnak jól itt?
  3. Milyen lehetőséget kínál a vállalat a dolgozók fejlődésére és képzésére?
  4. Milyen eszközökkel és módszerekkel támogatja a szervezet a munka-magánélet egyensúlyát?

A válaszokból leszűrhető:

  1. A transzparencia, hogy mennyire nyíltan beszél a munkáltató a vállalati kultúráról. Világos és egyértelmű információt ad, vagy a válaszai ellentmondásosak, esetleg eltitkol valamit.
  2. Van-e lehetőség személyes fejlődésre, fontosnak tartják-e a folyamatos fejlesztést, mentorálást és van-e előrelépési lehetőség.
  3. A vállalat értékei hogyan kapcsolódnak az általad képviselt értékekkel.
  4. A rendszeres és konstruktív visszajelzés lehetősége a jó vállalati kultúra jele – ebben látsz-e nyitottságot.

Ha ezekre a kérdésekre úgy érzed, kielégítő választ kapsz, akkor jó helyen leszel, és egy befogadó, sokszínű csapatba érkezel. Az interjú során hallott információk alapján érdemes egy átfogó képet kialakítanod a vállalati kultúráról, és a döntésed eszerint meghozni.