Munkanélküli segély

Munkanélküli segély 2025

Minden, amit az álláskeresési járadékról tudni érdemes

Az álláskeresők számára továbbra is kiemelten fontos támogatás az úgynevezett munkanélküli segély (hivatalos nevén: álláskeresési járadék). Bár 2025-ben a jogszabályok lényegi változást nem hoznak a támogatásban (a 2024-es feltételek többnyire változatlanul érvényesek), érdemes áttekinteni, milyen kritériumoknak kell megfelelnünk, milyen összegekre számíthatunk és hogyan igényelhetjük ezt az ellátást. Az alábbi cikkben minden fontos információt összefoglalunk, hogy te is a lehető leggyorsabban és legegyszerűbben juthass hozzá a támogatáshoz, ha szükséged van rá.

 

Ki számít álláskeresőnek 2025-ben?

Álláskeresőnek minősül az a munkaképes korú személy, aki:

  • rendelkezik a munkavállaláshoz szükséges feltételekkel,
  • nem tanul nappali tagozatos képzésben,
  • nem jogosult öregségi nyugdíjra, és
  • nem részesül más típusú (pl. megváltozott munkaképességűek számára nyújtott) ellátásban.

Ha ezeknek a feltételeknek megfelelsz, regisztrálhatsz álláskeresőként a lakóhelyed szerint illetékes kormányhivatal foglalkoztatási osztályán – ennek hiányában nem kérvényezheted a munkanélküli segélyt.

 

Mi az a munkanélküli segély (álláskeresési járadék)?

Az álláskeresési járadék a munkahelyüket elvesztő vagy munka nélkül maradó, de dolgozni szándékozó személyeknek biztosított rendszeres pénzbeli támogatás. Célja, hogy anyagilag segítse az álláskeresők mindennapjait egészen addig, amíg újból munkába nem tudnak állni.

Mik a 2025-ös főbb szabályok?

  • Változatlanul legfeljebb 90 nap: Az álláskeresési járadékot továbbra is maximum három hónapig lehet igénybe venni.
  • Szükséges előzetes munkaviszony: A kérelem beadását megelőző 3 évben legalább 12 hónapnyi, bejelentett munkavégzés vagy vállalkozói tevékenység szükséges.
  • Munkaképes állapot és együttműködés: Csak az jogosult a segélyre, aki munkaképes, ténylegesen szeretne dolgozni és a munkaügyi hivatal által felajánlott lehetőségeket sem utasítja el alaptalanul.

 

Mekkora a munkanélküli segély összege 2025-ben?

A járadék havi mértékét 2025-ben is a korábbi befizetett munkaerőpiaci járulékok és a megelőző időszakban szerzett jövedelem alapján határozzák meg. A pontos képlet továbbra is a „járadékalap 60%-a” formulát követi, amely:

  • nem lehet magasabb, mint a minimálbér napi összege a jogosultság kezdő napján.
  • 2025-ben a minimálbér napi összege várhatóan 9 694 forint (ez az előrejelzések alapján változhat, de jelenlegi információk szerint ezzel érdemes számolni).

Emiatt, ha a 60%-os összeg ennél magasabb lenne, akkor is 9 694 Ft/nap a plafon. Az álláskeresési járadékból 15% személyi jövedelemadót és 10% nyugdíjjárulékot vonnak le automatikusan.

 

Ki jogosult az á lláskeresési járadékra 2025-ben?

A 2024-es feltételek – melyek 2025-ben is érvényben maradnak – röviden így foglalhatók össze:

  1. Regisztrált álláskereső legyél a kormányhivatalnál.
  2. 12 hónapos munkaviszony / járulékfizetési időszak szükséges a megelőző 3 évben.
  3. Keresőtevékenységtől mentes (nem dolgozol, nem folytatsz vállalkozói tevékenységet a segély folyósítása alatt).
  4. Kész együttműködni: Ha a munkaügyi központ képzést, tanfolyamot vagy munkahelyet ajánl, azt nem utasítod el indokolatlanul.

 

Mennyi ideig folyósítható a munkanélküli segély?

Az álláskeresési járadék 2025-ben is maximum 90 napig jár. Ezalatt az időszak alatt az érintett személy továbbra is jogosult társadalombiztosítási ellátásokra, ám a segélyen túl plusz szociális támogatást (pl. települési támogatás, aktívkorúak ellátása) csak akkor kérvényezhet, ha a 90 nap már lejárt, és még mindig nem sikerült elhelyezkednie.

Speciális eset: Nyugdíj előtti álláskeresési segély

Aki legfeljebb 5 évvel van az öregségi nyugdíjkorhatár elérése előtt, és legalább 45 napig már részesült álláskeresési járadékban (miközben továbbra sem talált munkát), jogosult lehet ún. nyugdíj előtti álláskeresési segélyre (NYES). Ennek összege a minimálbér 40%-a, és egészen addig folyósítható, míg az érintett nyugdíjba nem vonul vagy más ellátást nem kap.

 

Hogyan igényelhető a munkanélküli segély 2025-ben?

Ahhoz, hogy elinduljon az álláskeresési járadék megállapítása, regisztrálnod kell álláskeresőként a lakcím szerinti kormányhivatal foglalkoztatási osztályán. Erre több lehetőséged is van:

  1. Személyesen az illetékes kormányhivatalban.
  2. Ügyfélkapun keresztül (e-Papír szolgáltatás vagy a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat online felülete).

Az álláskeresővé válást lehetőleg a munkaviszony megszűnését követően azonnal kérvényezd, hogy ne maradjon ki feleslegesen biztosítási időszak.

Szükséges dokumentumok és nyomtatványok

  • Foglalkoztatói igazolás (a volt munkáltató tölti ki a munkaviszony megszűnésekor).
  • Igazolólap az álláskeresési járadék megállapításához (2024. január 1. óta egységesen tartalmazza a szükséges információkat).
  • Munkáltatói igazolás a járulékfizetésekről és a nyugdíjjárulék levonásról.
  • Személyes okmányok (személyi igazolvány, lakcímkártya, TAJ-kártya, adókártya).
  • Bankszámlaszám (ha erre szeretnéd kapni a járadékot).
  • Vállalkozás megszűnését igazoló iratok (amennyiben vállalkozó voltál).
  • U1 igazolás (ha külföldön dolgoztál és onnan tértél haza).

Ha minden dokumentumot megfelelően kitöltöttél és benyújtottál, a hivatal 8 napon belül elbírálja a kérelmet.

 

Mikor érkezik a munkanélküli segély 2025-ben?

A segély folyósítása havi rendszerességgel történik. Jellemzően a következő naptári hónap elején utalják a havi összeget. Ha bankszámlára kéred, általában 1 munkanapon belül jóváírják az összeget az utalást követően. Postai kifizetés esetén a kézbesítés +2-4 munkanapot vehet igénybe.

Például:

  • A januári segély kifizetése várhatóan február elején történik.
  • A februári segély március elején érkezik, és így tovább.

 

Hogyan kaphatom meg egyösszegben a munkanélküli segély fennmaradó részét?

Ha a 90 nap lejárta előtt sikerül elhelyezkedned napi 4 órát meghaladó munkaviszonyban, és már folyósítják számodra az álláskeresési járadékot, kérelmezheted, hogy a hátralévő időre járó járadékot 80%-os mértékben egy összegben kapd meg. Ehhez be kell mutatnod az új munkaszerződésedet és egy igazolást az új munkáltatótól.

 

Miért érdemes szakértői segítséget kérni az álláskereséshez?

A munkanélküliség időszaka mindenki számára megterhelő lehet, ám ha időben felveszed a kapcsolatot egy munkaerő-közvetítő céggel, hatékonyabban találhatsz új munkahelyet. Ennek legfőbb előnyei:

  • Ingyenes az álláskeresők számára.
  • Személyre szabott tanácsokkal segítenek felkészülni az interjúkra.
  • Önéletrajz-készítési tippeket adnak, és sokszor olyan álláslehetőségekhez is hozzáférsz, amelyek nincsenek nyilvánosan meghirdetve.
  • Az adatbázisunkba bekerülve a szakemberek is segítenek „helyetted” állást keresni.

 

A 2025-ös évre vonatkozó munkanélküli segély szabályok alapvetően nem térnek el a 2024-es előírásoktól:

  • Továbbra is maximum 90 napig folyósítható.
  • A jogosultság feltétele, hogy a kérelem beadását megelőző három évben legyen legalább 12 hónapnyi igazolt munkavégzés (vagy vállalkozói jogviszony).
  • A járadék összege legfeljebb a 2025-ös minimálbér napi összegéig (napi 9 694 Ft) terjedhet.
  • Az igénylőnek munkaképesnek, együttműködőnek és aktívan állást keresőnek kell lennie.

Ha betartod a hivatalos útmutatásokat, megfelelően kitöltöd a szükséges nyomtatványokat és időben felkeresed a munkaügyi hivatalt, gyorsabban juthatsz hozzá a számodra járó támogatáshoz, és hamarabb találhatsz új állást is.

 

Tipp: Használd ki a munkaerő-közvetítő cégek, mint a Jobcapital szolgáltatásait, hiszen ingyen vannak, és sokszor olyan pozíciókat kínálnak, amelyeknek a létezéséről sem tudnál. Az álláskeresési járadék a pénzügyi alapot nyújtja a megélhetéshez, de a sikeres és rövid álláskeresés gyakran a megfelelő szakmai segítségen is múlik.

 

 

Források:
https://www.penzcentrum.hu/karrier/20250114/munkanelkuli-segely-utalas-2025-itt-vannak-a-datumok-mikor-erkezik-az-allaskeresesi-jaradek-1173010

https://jobcapital.hu/allaskeresesi-jaradek-2024/