Önéletrajz írás, minden amit tudnod kell
Önéletrajz írás, minden amit tudnod kell
Az álláskeresés során az önéletrajz készítés és a motivációs levél írása, az első eszközei annak, hogy felkeltsd a munkaadó figyelmét. Az alábbiakban olyan hasznos tanácsokat adunk, amelyek segítenek abban, hogy valóban kiemelkedj a jelentkezők közül, és növeld az esélyeidet a sikeres munkavállalásra. Hiszen tudod, az első benyomás nagyon fontos a munka világában is. Ezt hivatott képviselni helyetted az önéletrajzod.
Önéletrajz készítés
Formátum és típusok
A kézzel írott önéletrajzokat felejtsük el! A digitális formátum, amit napjainkban elvárnak a munkáltatók. Manapság nagy teret hódított az amerikai típusú önéletrajz. Az ilyen önéletrajzok modernek, letisztultak és lényegre törően informatívak. A legfontosabb, hogy az önéletrajz áttekinthető, jól strukturált és figyelemfelkeltő legyen. Számos online önéletrajz sablon közül választhatsz. Talán a legismertebb az Europass önéletrajzi sablon. A célnak teljesen megfelel viszont, ha ki akarsz tűnni, szerencsésebb, ha ezen túl gondolkozol. Egy minimális kreativitással is kiemelheted az önéletrajzodat a sok hasonló közül. Egyszerűen használható kreatív dizájnok, mint amilyenek a Canva.com-on elérhetőek, segíthetnek abban, hogy kitűnj a tömegből ráadásul rengeteg önéletrajz minta átalakítása teljesen ingyenes.
Információk
Az önéletrajzban fontos, hogy ne csak a munkaköröket és pozíciókat tüntessük fel, hanem a részletes feladatokat is. Például egy egyszerű „titkárnő” pozíció megjelenítés helyett írd le a pontos feladatokat, mint például: „Az iroda vezetése és a bent dolgozó kollégák koordinálása, interjúk szervezése, lebonyolítása és dokumentáció.”
Mindig figyelj arra, hogy a tanulmányaidat fordított időrendi sorrendben sorold fel, és a legrelevánsabb információkat emeld ki. Például, ha egy mérnöki pozícióra jelentkezel, sorold előre, hogy hol szerezted a diplomádat mert az sokkal relevánsabb információ, mint az, hogy melyik gimnáziumba vagy álltalános iskolába jártál. Illetve, ne írj be olyan korábbi munkákat, diákmunkákat, amik nem kapcsolódnak a területhez.
Fénykép
Bár nem kötelező, de egy professzionális fénykép csatolása ajánlott. Hiszen az önéletrajz ezen része is nagy szerepet játszik az első benyomás kialakításában. Ezért van néhány szempont amire érdemes odafigyelni. Kerüld a szelfiket és a nagyon régi fotók használatát. Helyette válassz egy olyan képet, amely ízléses, megfelelő minőségű, és lehetőleg egy barátságos mosolyt mutat. Minél frissebb a kép annál jobb, nem szerencsés, ha sok év elteltével is a tablóképedet használod. Arra is ügyelj, hogy a feltöltött fotó jó minőségű legyen. Kevés cégnél, de van, hogy kifejezetten kép nélkül kérik az önéletrajzot. Minden esetben gondosan ügyelj az elvárásokra hiszen ezek figyelembe nem vétele nem a legjobb pont a munkáltatók szemében.
Elérhetőségek
Egy gyakori hiba, hogy a jelentkezők elavult vagy hiányos elérhetőségeket adnak meg. Ellenőrizd, hogy az e-mail címed és telefonszámod aktuálisak-e. Ez egy olyan baki amit jobb ha nem engedsz meg magadnak, hiszen ezek az elérhetőségek fontosak a munkáltatód számára ha tovább akar lépni veled a felvételi folyamatban.
Egyéb információk
A nyelvtudás, számítógépes ismeretek és hobbik feltüntetése szintén fontos lehet. A hobbik például árulkodhatnak olyan személyes készségekről, mint a kitartás vagy a csapatmunka. Azonban figyelj, hogy ez ne vegye el a fókuszt a szakmai információkról. Ha van nyelvvizsgád, mindenképp tüntesd fel a szintjét is. Ugyan ilyen hasznos információ lehet, ha rendelkezel vezetőiengedéllyel és feltünteted ennek típusát is.
Motivációs levél írása
A motivációs levél a következő kulcsfontosságú dokumentum az álláskeresés során. Általában, ha a munkáltató ilyet kér az önéletrajz mellé azt előre jelzi. Nem minden pozíció követeli meg, hogy a CV mellé motivációs levelet is csatolj. Ennek a célja, hogy bemutassa, miért vagy ideális jelölt az adott pozícióra. Legyen rövid, lényegre törő, és ne haladja meg a fél oldalt. A levélben említsd meg tanulmányaidat, szakmai tapasztalataidat, és azt, hogy hogyan kapcsolódnak a megpályázott álláshoz. Fontos, hogy konkrét példákat használj, és kerüld a sablonos kifejezéseket.
A leggyakoribb hiba, amit elkövethetsz önéletrajz írás közben
A pályaválasztási tanácsadók szerint az egyik legnagyobb hiba, amit a jelentkezők elkövetnek, hogy nem tüntetik fel a konkrét eredményeket és elért teljesítményeket. A munkaadók számára sokkal fontosabb, hogy lássák, milyen konkrét eredményeket értél el korábbi munkáid során, mint hogy csak általános feladatokat sorolj fel. Lehet, hogy dicsekvésnek érzed, de hidd el, ez az a hely ahol az elért eredményidet fel kell tüntetned.
Ha például sikerült 10%-kal növelned a vállalat online értékesítését, ne habozz ezt számszerűsíteni! Ez segíthet abban, hogy a munkáltató jobban megértse, milyen hatással voltál a korábbi munkahelyeden a működésére. Ezért a sikereid nyomon követése és a dokumentálása különösen fontos.
Mit ne írj az önéletrajzba?
Arról már sokat írtunk, hogy mit írj az önéletrajzodba, most elmondjuk azt is, hogy mit NE! Az önéletrajz nem egy adatlap, amit a legapróbb részletekig ki kell tölteni, hanem inkább egy rövid reklám, ami téged hivatott bemutatni. A cél az, hogy kiemeld az erősségeidet, ne pedig olyan információkat ossz meg, amelyek feleslegesek és még esetleg hátrányba is hozhatnak.
Mik azok az adatok, amiket érdemes kihagyni?
- Ne adj címet az önéletrajzodnak!
Az önéletrajz, egy olyan dokumentum forma, aminek felesleges címet adni, hiszen első pillanattól látszik rajta, hogy mi az.
- A pontos lakcímed
A pontos címedet látva, lehet, hogy a munkaadó úgy ítéli meg, hogy túl messze laksz, és talán meg sem adja az esélyt az interjúra, pedig neked lehet, hogy nem lenne gond az ingázás.
- Életkorod és családi állapotod
Mivel a munkáltatók a tanulmányi évszámok alapján úgyis kiszámolhatják az életkorodat, nem szükséges külön kiemelni. Ráadásul sokan hajlamosak az életkor vagy családi helyzet alapján előítéleteket alkotni. Ne adj ennek teret, simán csak hagyd ki ezeket a részleteket az önéletrajzodból.
- Hónapok
Nem szükséges feltüntetni a pontos kezdési és befejezési dátumokat. Az évszámok (pl. 2017–2021) elegendők, és így az önéletrajzod is letisztultabb lesz. Egy-két hónapos kihagyások is kevésbé lesznek feltűnőek. Ha a tanulmányaidról van szó, elég lehet azt feltüntetned, hogy mikor szerezted meg a diplomát. Így azt sem feded fel ha esetleg csúsztál 1-2 évet az egyetemen.
- Miért jöttél el az előző munkahelyedről?
Ez az információ nem tartozik az önéletrajzba. Az interjún, ha rákérdeznek, akkor elmondhatod, de előre magyarázkodni felesleges.
- Bérigény
Ez is egy olyan információ, amit elég lesz akkor megosztanod amikor már eljutsz az interjúra. Sőt, szinte biztos is lehetsz abban, hogy ott már rá is fognak kérdezni erre.
Az önéletrajzod célja, hogy meggyőző képet adj magadról és kiemeld azokat a tényezőket, amelyek miatt érdemes behívni egy interjúra. Ne szúrj ki magaddal irreleváns információk megadásával!
Mit gondol egy HR-es az önéletrajzodról?
Nagyon fontos ezt is mérlegelni, ha önéletrajz írásra kerül a sor. Sokan nem tudják, hogy a toborzók mire figyelnek elsőként egy önéletrajzban. Pedig, ha szeretnéd növelni az esélyeidet, fontos, hogy önéletrajzod elnyerje a tetszésüket.
A HR-esek először azt nézik, hogy a szakmai múltad passzol-e az álláshoz. Emeld ki a releváns feladataidat és eredményeidet. Használj olyan kulcsszavakat, amik az álláshirdetésben is szerepelnek.
Emeld ki végzettséged és releváns készségeidet. A toborzók nemcsak diplomákat keresnek, hanem friss és releváns tudást is. Érdekelheti őket, hogy ismered-e az álláshoz szükséges eszközöket, szoftvereket. Rendelkezel-e friss tanúsítványokkal, továbbképzésekkel vagy megvan-e a pozícióhoz megfelelő szintű nyelvtudásod.
Az önéletrajzod felépítésekor, fontos szempont, hogy logikus legyen és átlátható. Egy kusza önéletrajz csökkenti az esélyeidet. Csak a releváns tapasztalatokat emeld ki, a kevésbé fontosokat hagyd ki. Egy jól megírt önéletrajz célzott, egyértelmű és a HR-esek számára is könnyen átlátható. Ha ezekre figyelsz, nagyobb eséllyel kapsz meghívást az interjúra!
Hogyan Készíthetsz Eredményes Önéletrajzot?
- Alapinformációk: Az önéletrajz elején tüntesd fel a legfontosabb személyes adatokat: neved, elérhetőségeid, lakóhelyed és ha van, akkor a LinedIn profilod elérhetőségét. Javasoljuk, ha még nem regisztráltál a LinkedIn-re tedd meg minél előbb, hiszen ez a platform már egy világszinten elterjedt eszköze a karrierépítésnek. Remek kiegészítő lehet az önéletrajzod mellé, főleg, ha rendszeresen használod is az oldalt.
- Szakmai összefoglaló: Ha szeretnél, adj egy rövid összefoglalót a tapasztalataidról és céljaidról. Használj konkrét kulcsszavakat, hogy jól illeszkedjenek a pozícióhoz.
- Szakmai tapasztalat: Részletezd a legfontosabb munkatapasztalataidat fordított időrendi sorrendben, és emeld ki a konkrét eredményeket.
- Oktatás és végzettség: Szintén fordított időrendi sorrendben említsd meg a legfontosabb tanulmányaidat, diplomáidat és szakmai képesítéseidet.
- Készségek: A szakmai és személyes készségeid kiemelése fontos lehet, különösen akkor, ha ezek illeszkednek a munkakörhöz.
- Eredmények és teljesítmények: Ne félj kiemelni azokat az eredményeket, amelyek különösen figyelemfelkeltőek. Hol máshol lehetnek fontosak ha nem itt?
- Nyelv és stílus: A stílus legyen formális, de világos. Kerüld a túlzott szakzsargont és próbálj egyszerű, érthető nyelvet használni.
- Ellenőrzés: Mielőtt elküldöd a dokumentumot, olvasd át többször ésakár kérj meg egy ismerőst is, vagy az AI-t hogy nézze át helyesírási és nyelvtani hibákért.
Az önéletrajz és a motivációs levél nem csupán formális dokumentumok, hanem lehetőségek arra, hogy bemutassuk szakmai tapasztalatainkat, készségeinket és személyiségünket. Ha figyelmesen és alaposan készíted el őket, és hangsúlyozod a legfontosabb eredményeidet, nagyobb eséllyel fogsz kiemelkedni a jelentkezők közül. Mindezek figyelembevételével biztosan sikeresebbé válik az álláskeresésed, és valóban esélyes jelölt leszel a vágyott pozícióra!
Írd meg önéletrajzodat egy előre elkészített sablon alapján! Kattints ide és vágj bele!